Regulace výškových budov – pomůže nám to ve věci „paneláku“ který se má stavět v Březiněveské?

Praha bude poprvé regulovat výšku budov, které se začnou stavět v hlavním městě. Od října by developeři měli brát ohled na to, kde staví. Výšku stavby bude ovlivňovat její okolí. Budovy by neměly „vyčuhovat“.

Společnost Skanska staví v pražském Braníku nové bytové domy. Komplex nazvaný Branické náměstí má vyrůst na místě bývalých zelinářských zahrad. V jejich okolí stojí hlavně rodinné domy. Teď by tady měly stát sedmipatrové bloky s 377 byty. Místní kvůli tomu sepisují petice a žalují magistrát.

Od října by se developerovi mohlo rovnou stát, že mu město stavbu kvůli výšce vůbec nepovolí. Praha ve středu schválila „revoluční“ pravidla pro stavby v hlavním městě a ta mimo jiné nařizují brát ohled na celkovou „výškovou hladinu“ v místě.

Magistrát přitom nestanovuje žádné výškové limity. Výšku budov chce město omezovat jen podle toho, jak vysoké objekty v okolí už stojí.

„Nový předpis zavádí takzvanou kontextuální regulaci. To znamená, že stavba by měla odpovídat charakteru okolních staveb, aby tomu prostředí pomohla a naopak na něm neparazitovala,“ řekl serveru IHNED.cz spoluautor nových stavebních předpisů, urbanista a architekt Filip Tittl.

V současnosti neexistují v Praze žádná pravidla ani metodika, podle které by se posuzovalo, jak k výškovým stavbám přistupovat.

více na http://zpravy.ihned.cz/cesko/c1-62524040-praha-zacne-mluvit-do-vysky-budov-mezi-rodinnymi-domy-zakaze-stavet-mrakodrapy